Připravované akce

Astronomie a fyzika - společně ke vzdělání

Místo konání akce: Hvězdárna Valašské Meziříčí

Typ akce: Seminář

Cena za osobu: bez poplatku

mapka: Zobrazit

Termín konání akce: 07.11.2014 od 17:00 – 08.11.2014 do 17:00


Pozvánka na závěrečný workshop projektu Brána do vesmíru

pro pedagogy, pracovníky ve vzdělávání, studenty

ASTRONOMIE A FYZIKA – SPOLEČNĚ KE VZDĚLÁNÍ

 

Vážení kolegové, pedagogové, studenti,

srdečně Vás zveme na závěrečný vzdělávací workshop, který pořádají Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. a Krajská hvezdáreň v Žiline ve dnech 7. až 8. listopadu 2014 v rámci projektu přeshraniční spolupráce Brána do vesmíru. Workshop je určen zejména pracovníkům hvězdáren, pedagogům, pracovníkům dalších vzdělávacích institucí, ale i studentům a zájemcům o vzdělávání v těchto oborech.

Libor Lenža, ředitel, Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o.

a Ján Mäsiar, ředitel, Krajská hvezdáreň v Žiline

 

Účel a cíl závěrečného workshopu

Workshop je zaměřen jednak na shrnutí přínosů a výstupů projektu Brána do vesmíru u obou partnerů, na představení realizovaných aktivit, ale také na další vzdělávání cílových skupin. Cílem je poskytnout aktuální odborné informace v podání předních českých a slovenských odborníků, ale také vyvolat diskusi k možnostem využití astronomie a fyziky pro rozvoj netradičních vzdělávacích forem a kontextu přeshraniční spolupráce a rozvoje příhraničního území. Kromě toho bude i příležitost na astronomická pozorování a neformální diskuse.

Co můžeme účastníkům nabídnout?

Akce je určena především pedagogickým pracovníkům, pracovníkům hvězdáren a pracovníkům vzdělávacích institucí, ale i studentům a dalším zájemcům. Díky spolufinancování Evropskou unií v rámci Operačního programu Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013 můžeme v rámci projektu Brána do vesmíru podpořit zájemce o účast formou zajištění a úhrady ubytování, stravy po dobu konání akce. Ubytování bude zajištěno v hotelu Apollo ve dvou až třílůžkových pokojích, případně v ubytovně hvězdárny.
Tato nabídka je limitována celkovým počtem 22 osob, které můžeme v rámci rozpočtu projektu podpořit. Přihlášky budou evidovány dle data přijetí až do naplnění uvedené kapacity.
Pokud vás tato nabídka zaujala, seznamte s ní, prosím, také své kolegy, přátele a studenty.

 

PROGRAM WORKSHOPU

ASTRONOMIE A FYZIKA – SPOLEČNĚ KE VZDĚLÁNÍ

 

pátek 7. listopadu 2014

17:00 – 17:45
Slavnostní zahájení a představení realizace a výstupů projektu Brána do vesmíru Libor Lenža, Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. a Ján Mäsiar, Krajská hvezdáreň v Žiline
18:00 – 19:15
Obry mieria na Slnko Július Koza, Astronomický ustav SAV v Tatranské Lomnici
Zlatý vek observačnej fyziky Slnka s vysokým rozlíšením pokračuje nástupom veľkých pozemských slnečných ďalekohľadov. V prednáške sú postupne predstavené Vákuový vežový ďalekohľad VTT, Dunov slnečný ďalekohľad DST, ďalekohľad THEMIS, Švédsky 1-m slnečný ďalekoľad SST, ďalekohľad GREGOR, Nový slnečný ďalekohľad NST, 4-m ďalekohľad DKIST a Európsky slnečný ďalekohľad EST.
19:15 – 20:30
Večeře
20:30 – 21:45
Čo (ne)našiel a čo (ne)nájde Pan-STARRSPeter Vereš, Institute for Astronomy, University of Hawaii at Manoa
Pan-STARRS je prehliadkový ďalekohľad novej generácie, ktorý v roku 2014 ukončil svoju trojročnú misiu. Okrem množstva objavov sa mnoho zistilo aj z faktu, že neobjavil všetko, čo sa od neho očakávalo. Napriek tomu umožnil vývoj nových technológií, ktoré sa použijú v budúcnosti, napríklad pri vývoji ďalekohľadu LSST. Od roku 2014 Pan-STARRS funguje ako dedikovaný ďalekohľad na vyhľadávanie asteroidov a komét.
22:00 – 23:00
Večerní pozorování astronomickými dalekohledy

 

sobota 8. listopadu 2014

08:00 – 09:00
Snídaně – v místě ubytování
09:00 – 10:00
Petabytová astronomieJiří Grygar, Fyzikální ústav AV ČR, v.v.i.
Digitalizace všech fotografických záznamů oblohy a fotografických spekter. Virtuální observatoře. Synoptické přehlídky oblohy (SDSS, PanSTARRS, LSST,…) a interferometrie (VLTI, ALMA, LOFAR, SKA). Obří teleskopy s adaptivní optikou II. generace (GMT, TMT, E-ELT). Kosmické projekty (Gaia a další). Počítačové simulace (vznik a vývoj galaxií, exploze supernov, numerická relativity aj.).
10:30 – 12:00
Milníky kosmologie Petr Kulhánek, České vysoké učení technické v Praze
Jaké byly největší objevy, které přispěly k našemu chápání vzniku a vývoje vesmíru? Nepochybně šlo v první řadě o Hubblův objev expanze vesmíru, dále o objev reliktního záření, temné hmoty a energie a nepřímou detekci reliktních gravitačních vln z března 2014. Ta potvrdila inflaci vesmíru ve zlomcích sekundy po jeho vzniku. Pojďme alespoň na chvíli společně vstoupit do fascinujícího světa na hranici lidského poznání.
12:00 – 14:00
Oběd
13:30 – 14:45
Nobelova cena a hviezdy Július Koza, Astronomický ustav SAV v Tatranské Lomnici
Október je mesiacom udeľovania Nobelovej ceny za fyziku. Ktoré významné astrofyzikálne objavy ňou boli v minulosti ocenené? Prednáška ponúka odpoveď na túto otázku chronologickým prehľadom laurátov Nobelovej ceny, ktorí významným spôsobom prispeli k rozvoju poznávania vesmíru.
15:00 – 15:30
Exkurze novým vzdělávacím areálem Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. Libor Lenža, Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o.
15:45 – 17:00
Černé díry na scéněPetr Kulhánek, České vysoké učení technické v Praze
Vyprávění o černých dírách vznikajících jako hrobky velmi hmotných hvězd a o veledírách sídlících v centrech galaxií.
17:00
Slavnostní ukončení workshopu

    Změna programu vyhrazena!

 

Jak se přihlásit?

Zájemci o účast vyplní níže uvedenou závaznou přihlášku a zašlou ji na uvedenou kontaktní adresu buď elektronicky (jako přílohu e-mailu) nebo klasickou poštou. Nejlepším a nejrychlejším způsobem je vyplnit webový formulář přihlášky uvedený níže na této webové stránce

Termíny přihlášek: do 5. listopadu 2014

Přihlášeným účastníkům budou před zahájením akce zaslány elektronicky pokyny a informace k účasti na semináři. Proto prosíme o pečlivé vyplnění přihlášky.

 

Přílohy ke stažení

Pro příhlášení můžete využít webový formulář on-line přihlášky.

 

Kontakty

Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o., Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Telefon/fax: 571 611 928
E-mail pro přihlášky: asistentka@astrovm.cz (v kopii na projektového manažera)
Projektový manažer: libor.lenza@astrovm.cz

Krajská hvezdáreň v Žiline, Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste, Dolinský potok 1278, 024 01 Kysucké Nové Mesto    
Telefón: 421 414 212 946
Informace: Mgr. Kristína Vlčková -  kristinavlckova@vuczilina.sk

 

Stručné představení projektu Brána do vesmíru

Hlavním cílem projektu je podpora sociálního a hospodářského rozvoje příhraničních oblastí a vzájemné spolupráce prostřednictvím zvyšování vzdělanosti, návrhem, vývojem a realizací inovačního systému vzdělávacích programů založeného na moderních didaktických pomůckách, velmi těsné spolupráci a vzájemné pomoci.

Systém je tvořen několika tematicky orientovanými moduly se značným regionálním zaměřením. Inovační vzdělávací programy jsou zaměřeny na přírodní vědy, zejména astronomii, geologii, geografii, meteorologii aj., na rozvoj techniky, s důrazem na využití experimentálních a praktických přístupů, včetně samostatné práce účastníků akcí.
Další informace o projektu najdete na www.branadovesmiru.eu.

 

UPOZORNĚNÍ K PŘIHLÁŠKÁM

S ohledem na enormní zájem o tuto akci zvyšujeme kapacitu pro účastníky, ale již nejsme schopni v rámci plánovaného rozpočtu projektu uhradit náklady na stravu ani ubytování. Nabízíme však ubytování v naší ubytovně (Škvorníku - cca 18 míst) za běžné ceny (180 Kč za noc).

Všechny již přihlášené účastníky budeme ve dnech 30.-31. 10. 2014 kontaktovat a individuálně se domlouvat na podmínkách ubytování s ohledem na velký zájem a limitované kapacity.

Děkujeme za pochopení.

Je nám líto, již jsou všechny volné kapacity obsazeny.

« zpět na kalendář akcí



mapa webu