Připravované akce

Geocesta

Místo konání akce: Společná příhraniční oblast České a Slovenské republiky

Typ akce: Studijní cesta

Cena za osobu: bez poplatku

mapka: Zobrazit

Termín konání akce: 21.08.2014 od 7:00 – 23.08.2014 do 17:00


Pozvánka na studijní

GEOCESTU

PO GEOLOGICKÝCH LOKALITÁCH PŘÍHRANIČNÍCH OBLASTÍ ČR A SR

pro pedagogy, pracovníky ve vzdělávání, studenty

Vážení pedagogové, kolegové, studenti,

jménem obou spolupořadatelů Vás srdečně zvu na netradiční studijní geocestu, kterou pořádají Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. a Krajská hvezdáreň v Žiline ve dnech 21. až 23. srpna 2014 v rámci projektu přeshraniční spolupráce Brána do vesmíru. Studijní cesta je určena zejména pedagogům, pracovníkům vzdělávacích institucí, studentům, ale také zájemcům o vzdělávání v oblasti regionální geologie, geografie a poznávání příhraničních oblastí Slovenska a České republiky.

Účel a cíl studijní geocesty

Studijní cesta zaměřená na geologické lokality příhraničních oblasti Slovenska a České republiky představí účastníkům vybraná místa dokumentující geologickou historii a vývoj nejen společných hraničních hor – Karpat.  Hlavním cílem je poskytnout přehled o aktuální dostupnosti geologických lokalit pro další vzdělávání, seznámit s aktuálními znalostmi o jednotlivých místech i vzájemnými souvislostmi. Průvodcem geocestou bude zkušený regionální geolog, který bude schopen poskytnout velmi fundovaný, ale srozumitelný, výklad. Kromě toho bude i řada příležitostí na neformální diskuse.

Geocesta začíná ve čtvrtek 21. srpna 2014 brzy ráno odjezdem slovenských účastníků s možností přistoupení účastníků na trase mezi Kysuckým Novým Mestom a Valašským Meziříčím. Po příjezdu do Valašského Meziříčí přistoupí účastníci z České republiky a společně zahájíme třídenní putování po geologických zajímavostech našich regionů. Další informace k programu a organizaci najdete dále v programu a přiložených informacích.

Co můžeme účastníkům nabídnout?

Akce je určena především pedagogickým pracovníkům, pracovníkům vzdělávacích institucí, studentům, ale i dalším zájemcům o danou problematiku. Díky spolufinancování Evropskou unií v rámci Operačního programu Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013 můžeme v rámci projektu Brána do vesmíru podpořit zájemce o účast formou zajištění a úhrady ubytování, stravy po dobu konání akce a nákladů na dopravu autobusem po celou dobu studijní cesty. Strava bude zajištěna centrálně formou jednotného menu dle nabídky míst stravování.
Tato nabídka je limitována celkovým počtem 45 osob, které můžeme v rámci rozpočtu projektu podpořit. Přihlášky budou evidovány dle data přijetí až do naplnění uvedené kapacity. Drobné občerstvení a nápoje na cestu si vezměte s sebou.

Pokud vás tato nabídka zaujala, seznamte s ní, prosím, také své kolegy, přátele a studenty.

Jak se přihlásit?

Zájemci o účast vyplní níže uvedenou závaznou přihlášku a zašlou ji na kontaktní adresu buď elektronicky (jako přílohu e-mailu) nebo klasickou poštou. Nejlepším a nejrychlejším způsobem je vyplnit webový formulář přihlášky na konci této webové stránky.

Termíny přihlášek: do 14. srpna 2014

Přihlášeným účastníkům budou před zahájením akce zaslány elektronicky pokyny a informace k účasti na geocestě. Proto prosíme o pečlivé vyplnění přihlášky.

Kontakty

Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o., Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Telefon/fax: 571 611 928
E-mail pro přihlášky: asistentka@astrovm.cz (v kopii na projektového manažera)
Projektový manažer: libor.lenza@astrovm.cz

Krajská hvezdáreň v Žiline, Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste, Dolinský potok 1278, 024 01 Kysucké Nové Mesto    
Telefón: 421 414 212 946
Informace: Mgr. Kristína Vlčková -  kristinavlckova@vuczilina.sk

Za oba partnery projektu srdečně zve

Ing. Libor Lenža, ředitel
Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o.

 

PROGRAM

čtvrtek 21. srpna 2014

06:30 – 09:00 Odjezd slovenských účastníků po trase Kysucké Nové Mesto, Žilina, Bytča, Makov, Rožnov pod Radhoštěm, Valašské Meziříčí
09:00 Příjezd na Hvězdárnu Valašské Meziříčí, p. o., nastoupení českých účastníků
09:30 – 11:00 Vápencový lom Kotouč - Štramberk – jedná se o unikátní lokalitu fosilního útesu dokládající život v teplém druhohorním moři. Štramberk patří mezi jednu z nejbohatších paleontologických lokalit v republice.
11:30 – 12:30 Vulkanity těšínitové asociace – Baška – vulkanity odkryté v „peřejích“ řeky Ostravice dokládají princip vulkanické aktivity na dně oceánu. Na lokalitě jsou unikátně odkryté polštářové lávy.
12:30 – 14:30 Oběd
15:00 – 16:30 Výchozy karbonských souvrství a uhelných slojí – Ostrava – nejvýznamnější výchozy uhlonosného karbonu na úbočí vrchu Landek reprezentují nejstarší doklady použití uhlí v paleolitu. Na výchozech je možno vidět typické uhelné cykly.
17:30 – 19:30 Souvrství kulmu – lom – Stará Ves u Bílovce – hlubokomořské sedimenty spodního karbonu zvrásněné během variského vrásnění. Lokalita umožňuje studovat princip vrásnění a doprovodné dislokace.
20:30 Večeře a ubytování ve Valašském Meziříčí

 

pátek 22. srpna 2014

07:00 – 08:00 Snídaně – v místě ubytování
08:45 – 09:15 Čertovy skály – Lidečko – skalní stěna charakteru schodovité stěny z odolných paleogenních pískovců. Čertovy skály chráněné zákonem jako Přírodní památka jsou z geomorfologického hlediska příkladem erozí narušeného tzv. strukturního svahu obvykle označeného jako skalní zeď či hradba.
10:00 – 11:30 Exkurze do lomu Tunežice – spodnojurské krinoidové vápence charakteristické pro Centrální Karpaty.
12:00 – 13:00 Ukázka bradla a jeho typické geomorfologie – Vršatec – vrch Vršatec je typickou ukázkou tektonického bradla druhohorních vápenců, které po erozi okolních hornin morfologicky dominuje v krajině.
13:00 – 14:30 Oběd v restauraci
15:30 – 16:30 Bradlové pásmo – Turá Lúka u Myjavy – opuštěný lom, ve kterém je možno sledovat hlubokomořské sedimenty radiolaritů a hlubokomořské vápence.
17:00 – 18:15 Exkurze do lomu Hradiště pod Vrátnom – v činném lomu jsou těženy přeplavené dolomity triasu Centrálních Karpat.  Ve stěně je patrná transgrese třetihorního moře na příkrovy Karpat.
19:00 Večeře a ubytování


sobota 23. srpna 2014

08:00 – 09:00 Snídaně – v místě ubytování
10:00 – 11:30 Návštěva muzea nafty – Hodonín – muzeum dokumentuje historii a principy těžby ropy a plynu na Jižní Moravě.
12:00 – 13:00 Návštěva výchozu lignitové sloje – Čejč – přírodní památka reprezentuje jediný povrchový výchoz lignitu v oblasti vídeňské pánve. Sloj dosahuje mocnosti 0,2 - 1 m. V nadloží je možno studovat pobřežní sedimenty pobřeží vyslazovaného jezera s faunou.
13:30 – 15:00 Oběd v restauraci
15:30 – 16:30 Exkurze na lokalitu s porcelanitem (vypálené jíly v důsledku hoření uhelné sloje) – Medlovice – lokalitu reprezentuje bývalý lom odkrývající jíly vypálené prohoříváním uhelné sloje, ke kterému došlo před 11 miliony let. Horniny se označují jako porcelanity.
18:00 Příjezd do Valašského Meziříčí
20:00 Příjezd do Kysuckého Nového Města

Změna programu vyhrazena!

 

Dokumenty ke stažení

Pozvánka s programem na Geocestu (pdf; 130 kb)

 

Je nám líto, již jsou všechny volné kapacity obsazeny.

« zpět na kalendář akcí



mapa webu