Práce na modulu webových stránek

08.08.2013

Planetární mlhovina M27 v ve filtru R. Expozice 90 s.V nočních hodinách dne 6. srpna 2013 jsme na hvězdárně úspěšně napozorovali několik desítek snímků z první série tzv. deep-sky objektů. Tyto nové snímky hlubokého vesmíru jsou určeny především k obrazovému doplnění části BUD stávajících webových stránek projektu Brána do vesmíru. Pořízené CCD snímky deep sky objektů tak budou zpřístupněny nejen našim návštěvníkům během nočních pozorování v kopuli, kterým u nás říkáme beseda u dalekohledu (odtud tajemná zkratka BUD), ale každému zájemci o noční oblohu prostřednictvím internetu.

Na zmíněných stránkách naleznete přehledný mini-katalog těch, podle nás, divácky nejatraktivnějších mlhovin, galaxií či hvězdokup. Za hlavní cíl jsme si položili jednoduchý přístup, širokou použitelnost a snadnou ovladatelnost. Celý projekt proto vychází z našeho vlastního katalogu objektů s nímž se mnozí návštěvníci již setkali na obrazovce v hlavní kopuli hvězdárny.

Kulová hvězdokupa M2 nasnímaná 10s expozicí ve filtru R.Přestože v úvodu uvádíme počet pořízených snímků v řádu desítek a uveřejňujeme jich pouze pět, můžete mylně nabýt dojmu, že jsme si něco nechali pro sebe. Ve skutečnosti je třeba pro pořízení jednoho kvalitnějšího obrázku nafotit celou řadu snímků a tyto posléze sloučit do jediného výsledného, který už můžeme nazvat honosným pojmem astronomická fotografie. Pořízené obrázky by v konečné podobě měly co nejlépe ilustrovat vjem, který získáme při pozorování pouhým okem, za pomoci běžného dalekohledu.

Do budoucna nás čeká rozšiřování katalogu o snímky dalších objektů, jakož i přidávání objektů samotných.
K pozorování byl použit dalekohledem reflektor Celestron Schmidt-Cassegrain 355/3550 mm (f/10)
a nasnímání bylo provedeno kamerou G2 od společnosti Moravské přístroje.

Oba zmíněné přístroje byly pořízeny v rámci projektu Obloha na dlani právě za účelem rozvoje vzdělávacích aktivit hvězdárny a dalšího přiblížení k úrovni současné moderní astronomie.

Expoziční časy se v závislosti na použitých filtrech a jasnostech objektů pohybují od 10 do 120 sekund.

Autorem snímků i textu je odborný pracovník Hvězdárny Valašské Meziříčí Tomáš Pečiva.

 

Další snímky

Spirální galaxie M51 ve filtru R snímaná 90 s.

Spirální galaxie M51 ve filtru R snímaná 90 s.

Kulová hvězdokupa M15 na 15s expozici ve filtru R.

Kulová hvězdokupa M15 na 15s expozici ve filtru R.

Planetární mlhovina M57 v souhvězdí Lyry na 30s expozici ve filtru R.

Planetární mlhovina M57 v souhvězdí Lyry na 30s expozici ve filtru R.


« zpět na přehled


mapa webu