Vydařená astrostáž českých studentů na Slovensku

Při práci v kopuli Kysucké hvězdárny.Ve dnech 1. – 3. 5. 2014 pořádala Hvězdárna ve Valašském Meziříčí za spolupráce s Kysuckou hvezdárňou v Kysuckom Novom Meste I. Astrostáž s názvem Společné nebe pro zájemce z České Republiky. Cílem stáže bylo poznávání kulturních a přírodních památek příhraničního regionu Slovenské republiky a pořizování fotografických scenérií této oblasti. Všichni účastníci nadšení do fotografování byli po dobu workshopu motivováni k pořízení zajímavých okamžiků či objektů svými fotoaparáty, ze kterých bude po výběru vytvořena výstava na hvězdárně v Kysucích.

Jak již bylo řečeno, cílem akce bylo poznávání několika zajímavých míst. Prvním z navštívených byla opravená zřícenina hradu Strečno z 13. století. Součástí návštěvy byla také komentovaná prohlídka hradu s několika historickými vystoupeními. Následující zastávkou byl Kaštieľ v Radoli. V této renesanční národní kulturní památce byl opět pro účastníky připraven výklad společně s prohlídkou interiéru.

Kysucká hvezdáreňZ míst k navštívení nemohla být vynechána Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste. Ján Mäsiar, ředitel hvězdárny si společně s ukázkou a představením odborné činnosti, areálu a nově postavených slunečních hodin, připravil také krátkou přednášku s radami a zkušenostmi s fotografováním. Cestou do Starej Bystrice, kde bylo připraveno ubytování, byl do programu zahrnut také v současnosti již zastavený kamenolom Klubina. Večerní program byl po dni ve znamení cestování ukončen přednáškou Marka Harmana z Hvezdárni v Bánskej Bystrici o základech astrofotografie a metodě focení snímků s vysokým dynamickým rozsahem (HDRI)

Sobotní dopoledne se všichni účastníci plní nové energie vydali turistickou trasou na rozhlednu Bobovec nad Starou Bystricí. Na tomto místě s rozsáhlým výhledem na Malou Fatru měli zájemci možnost vyzkoušet si pořizování panoramatických či HDR snímků. Po delší relaxační přestávce byl dalším cílem Orloj ve Starej Bystrici. Jedná se o jediný Slovenský orloj  s motivem sochy Panny Marie a přesným astrolábem, navrhnutým právě pro Starou Bystricu. Po návratu následovala přednáška Marka Harmana o tvorbě 360° panoramatické fotografie, a také přednáška Tomáše Pečivy z Hvězdárny ve Valašském Meziříčí o optice.

Ve skanzenuNedělním programem byl zájezd do Skanzenu kysuckej dediny vo Vychylovke, který je součástí chráněné krajinné oblasti Kysuce. Součástí expozice je zde úzkokolejka kdysi spojující Kysuce s Oravou a především ukázka kysucké lidové architektury a způsobu života.

Doufáme, že byla tato akce všem účastníkům zajímavou možností k poznávání krás Slovenské republiky a, že se opět všichni shledáme na některé z dalších akcí hvězdárny.

Projekt je spolufinancován z Operačního programu přeshraniční spolupráce Slovenská republika – Česká republika 2007 – 2014.

Autor: Jáchym BulekVložit nový příspěvek


mapa webu