Podařilo se nám

V této sekci naleznete stručné informace o realizovaných akcích, významných jednáních či pokrocích v realizaci projektu Brána do vesmíru. Budeme velmi rádi, pokud vás tyto informace motivují k účasti na některé z dalších akcí v rámci projektu nebo jiných aktivit obou partnerů.

Logo OP a EU


 

Experimentem k poznání a spolupráci II

Ve dnech 19. - 21. 9. 2014 pořádala Hvězdárna Valašské Meziříčí s partnerskou Krajskou hvězdárnou v Žiline tentokrát již druhý vzdělávací seminář s názvem Experimentem k poznání a spolupráci v rámci projektu Brána do vesmíru. Akce se dočkala účastníků z řad žáků, studentů, pedagogů a zájemců o fyziku jak z České, tak i Slovenské republiky.

Astrostáž Spoločné hviezdne nebo v ČR

V dňoch 8. až 10. mája 2014 sa uskutočnila  netradičná vzdelávacia akcia pre záujemcov o praktickú astronómiu, praktické pozorovania , ale aj geografiu a iné.  Jurkovičova rozhledna, Štramberská trúba, aragonitová jaskyňa –  to všetko,  a mnoho ďalšieho mohli študenti počas astrostáže navštíviť.

Vydařená astrostáž českých studentů na Slovensku

První akce s názvem Astrostáž – Společné nebe ČR a SR, která se konala ve dnech 1. – 3. 5. 2014 v příhraniční oblasti na území Slovenské republiky určena pro žáky českých základních a středních škol zaměřen na poznávání krás Slovenska a také na několik teoretických částí o fotografování, které bylo významnou součástí celého workshopu.

Experimentem k poznání a spolupráci I

Hvězdárna Valašské Meziříčí ve spolupráci s Krajskou hvězdárnou v Žilině pořádaly pro všechny zájemce v rámci projektu Brána do vesmíru ve dnech 4. – 6. 4. 2014 seminář Experimentem k poznání a spolupráci. Cílem byly především praktické experimenty na tokamaku, ale také několik teoretických částí o CCD detektorech, o jejich využití nejen v astronomii a úvod do praktické spektroskopie.

Tematické soustředění II - geologie, paleontologie a klimatologie

Poslední březnový víkend proběhlo na Hvězdárně ve Valašském Meziříčí již druhé Tematické soustředění žáků a studentů. Tentokrát bylo zaměřeno na praktickou geologii a astronomická pozorování. Kromě teoretických přednášek byla do programu zahrnuta také praktická terénní geologická exkurze do okolí Valašského Meziříčí.

Vydařené víkendové soustředění

První listopadový víkend se uskutečnilo na Hvězdárně ve Valašském Meziříčí Tématické soustředění. První z veřejných akcí projektu Brána do vesmíru byla zaměřena na meteorologii, astronomii a popularizaci. Kromě teoretické části měli účastníci možnost měřit a pracovat se sextantem, prakticky provádět meteorologická měření, a také se seznámit s různými metodami astronomické fotografie.

Pracovní setkání s geology

Jedna z velmi náročných, ne-li přímoi nejnáročnější části projektu je návrh, příprava a realizace geologické expozice - geoparku s názvem Jak vznikaly Karpaty. není proto žádným překvapením, že jsme hned v úvodu projektu přizvali ke spolupráci přední odborníky v této oblasti, specialisty geology, z nich většina působí na Vysoké škole báňské v Ostravě-Porubě.mapa webu