Astrostáž Spoločné hviezdne nebo v ČR

V dňoch 8. až 10. mája 2014 sa uskutočnila  netradičná vzdelávacia akcia pre záujemcov o praktickú astronómiu, praktické pozorovania , ale aj geografiu a iné.  Jurkovičova rozhledna, Štramberská trúba, aragonitová jaskyňa –  to všetko,  a mnoho ďalšieho mohli študenti počas astrostáže navštíviť.

Hvězdárna Valašské Meziřičí a Krajská hvezdáreň v Žiline zorganizovali v rámci projektu cezhraničnej spolupráce pod názvom „Brána do vesmíru“  akciu pre slovenských študentov zameranú na prehlbovanie vedomostí,  praktických informácií z astronómie, meteorológie či regionálnej geografie, no obohatili ju aj o spoznávanie prírodných a kultúrnych špecifík regiónu.

Exkurzia sa začala prehliadkou ľahko dostupného lomu v Horní Bečve, ktorý je viditeľne bohatý na pieskovce a vápence. Nasledovala Jurkovičova rozhledna podpísaná štýlom slovenského architekta, návrhára nábytku a etnografa, Dušana Jurkoviča. V zámku Kinských mohli študenti okúsiť ťažkú prácu predkov pri mletí múky a pozrieť sa do očí divým šelmám. Po príchode do hvezdárne vo Valašskom Meziřičí prichádzajú na rad zaujímavé prednášky o optike a spektroskopii  a zoznámenie sa so základmi astronómie.

Že je astrofotografia možná aj s využitím ľahko dostupných prostriedkov?  Návody „ako na to“  poskytli odborní pracovníci Hvězdárny Vsetín. Návšteva arboréta, dych berúci výhľad z rozhľadne Štramberská trúba a zoznámenie sa s meteorológiou – to je dôkaz, že sa študenti  skutočne nemali čas nudiť.

Nakoniec záujemcovia spoznali pravú jaskynnú tmu a fascinujúce krasové útvary v Zbrašovské aragonitové jeskyni  a s využitím digitálnej techniky mohli  vo hvezdárni pozorovať  mnohé tváre našej centrálnej hviezdy, Slnka.

Bola teda misia úspešná? Počet fotografií a úsmevy na tvárach študentov  jednoznačne odpovedali samé za seba. 

                                                                                                                                                                           Janka Chupáčová

Zpět do galerie


 
 
 

ZvětšitVložit nový příspěvek


mapa webu