Připravované akce

Putovní seminář - Astronomie nezná hranice

Místo konání akce: Hvězdárna Valašské Meziříčí a Krajská hvězdárna v Žilině, pracoviště Kysucké Nové Mesto

Typ akce: Studijní cesta

Cena za osobu: bez poplatku

mapka: Zobrazit

Termín konání akce: 10. – 11.10.2014


Putovní seminář je zaměřen na pracovníky vzdělávacích institucí, středoškolské a vysokoškolské studenty. Seminář se koná ve dvou místech: v areálu Hvězdárny Valašké Meziříčí, p.o. a Krajské hvězdárny v Žilině, pracoviště Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste.

Pozvánka na netradiční putovní seminář

pro pedagogy, pracovníky ve vzdělávání, studenty

ASTRONOMIE NEZNÁ HRANICE

 

Vážení pedagogové, kolegové, studenti,

jménem obou spolupořadatelů Vás srdečně zvu na netradiční putovní vzdělávací seminář, který pořádají Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. a Krajská hvezdáreň v Žiline ve dnech 10. až 11. října 2014 v rámci projektu přeshraniční spolupráce Brána do vesmíru. Putovní seminář je určen zejména pedagogům, pracovníkům vzdělávacích institucí, ale i studentům a zájemcům o vzdělávání v těchto oblastech.

Účel a cíl putovního semináře

Putovní seminář zavede účastníky na pracoviště obou partnerů a je zaměřen na další vzdělávání cílových skupin. Jedním z cílů je také představit nové netradiční vzdělávací možnosti obou partnerských pracovišť, Hvezdárne v Kysuckom Novom Meste a Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. Hlavním cílem je poskytnout aktuální informace, náměty k diskusi z oblasti astronomie a fyziky, vzdělávání z úst českých a slovenských odborníků. Kromě toho bude i příležitost na astronomická pozorování a neformální diskuse.

Putovní seminář začíná v pátek odpoledne odjezdem českých účastníků s možností přistoupení účastníků na trase mezi Valašským Meziříčím a Kysuckým Novým Mestom. Po příjezdu do Kysuckého Nového Mesta strávíme celé odpoledne odborným programem, představením nových vzdělávacích možností pracoviště, a pokud bude přát počasí, ukončíme den astronomickým pozorováním vhodných objektů na večerní obloze. Po přenocování v hotelu se další den ráno přesuneme autobusem na Hvězdárnu Valašské Meziříčí, kde bude pokračovat odborný program do pozdního sobotního odpoledne.

Co můžeme účastníkům nabídnout?

Akce je určena především pedagogickým pracovníkům, pracovníkům vzdělávacích institucí, ale i studentům a dalším zájemcům. Díky spolufinancování Evropskou unií v rámci Operačního programu Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013 můžeme v rámci projektu Brána do vesmíru podpořit zájemce o účast formou zajištění a úhrady ubytování, stravy po dobu konání akce a nákladů na dopravu autobusem na trase Valašské Meziříčí, Kysucké Nové Město a zpět. Ubytování bude zajištěno ve dvou až třílůžkových pokojích na Slovensku.
Přistoupení bude možné pouze po trase ve městech: Valašské Meziříčí - Rožnov pod Radhoštěm - Makov - Bytča - Žilina - Kysucké Nové Mesto. Místa nástupu budou upřesněna 2-3 dny před konáním akce.

Tato nabídka je limitována celkovým počtem 30 osob, které můžeme v rámci rozpočtu projektu podpořit. Přihlášky budou evidovány dle data přijetí až do naplnění uvedené kapacity.

Pokud vás tato nabídka zaujala, seznamte s ní, prosím, také své kolegy, přátele a studenty.

Jak se přihlásit?

Zájemci o účast vyplní níže uvedenou závaznou přihlášku a zašlou ji na uvedenou kontaktní adresu buď elektronicky (jako přílohu e-mailu) nebo klasickou poštou. Nejlepším a nejrychlejším způsobem je vyplnit webový formulář přihlášky zveřejněný níže.

Termíny přihlášek: do 8. října 2014

Přihlášeným účastníkům budou před zahájením akce zaslány elektronicky pokyny a informace k účasti na soustředění. Proto prosíme o pečlivé vyplnění přihlášky.

Kontakty

Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o., Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Telefon/fax: 571 611 928
E-mail pro přihlášky: asistentka@astrovm.cz (v kopii na projektového manažera)
Projektový manažer: libor.lenza@astrovm.cz

Krajská hvezdáreň v Žiline, Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste, Dolinský potok 1278, 024 01 Kysucké Nové Mesto    
Telefón: 421 414 212 946
Informace: Mgr. Kristína Vlčková -  kristinavlckova@vuczilina.sk

 

PROGRAM PUTOVNÍHO SEMINÁŘE ASTRONOMIE NEZNÁ HRANICE

PÁTEK 10. ŘÍJNA 2014

12:30 – 13:00 Sraz účastníků a odjezd do Kysuckého Nového Města (možnost přistoupení účastníků v Rožnově pod Radhoštěm a Prostřední Bečvě)
13:00 – 14:20 Přejezd na Krajskou hvězdárnu v Žilině, pracoviště Kysucké Nové Město
14:30 – 15:30 Nové vzdělávací možnosti Krajské hvězdárny v Žilině, pracoviště Kysucké Nove Mesto – RNDr. Ján Mäsiar, ředitel Krajské hvězdárny v Žilině
15:45 – 17:15 Bádateľská fyzika – PaedDr. Jozef Beňuška, PhD., Katedra fyziky, Pedagogická fakulte, Trnavská univerzita v Trnave, Gymnázium Viliama Paulinyho-Tótha v Martine
17:30 – 18:00 Představení minigeoparku a jeho možností – Ing. Libor Lenža, Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o.
18:00 – 19:30 Večeře
19:30 – 20:30 Meteorické expedície Kanárské ostrovy a Kanada 2014 – RNDr. Juraj Tóth, PhD., FMFI Univerzita Komenského Bratislava
20:30 – 21:30 Večerní pozorování astronomickými dalekohledy
21:30 Ubytování

 

SOBOTA 11. ŘÍJNA  2014

07:30 – 08:30 Snídaně – v místě ubytování
08:30 – 11:00 Přejezd na Hvězdárnu Valašské Meziříčí, p. o.
11:00 – 12:30 Představení nových vzdělávacích možností Hvězdárny Valašské Meziříčí (praktické předvedení didaktických pomůcek, budování geoparku Jak vznikaly Karpaty, expozice Brána do vesmíru aj.) – Ing. Libor Lenža, Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o.
12:30 – 14:00 Oběd v nedaleké restauraci
14:00 – 15:00 Fenomén Planck aneb cesta k počátkům (povídání o jedné z nejúspěšnějších sond, která se pokouší zjistit, jak vypadal raný vesmír) – prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc., České vysoké učení technické v Praze
15:00 – 16:30 Kosmické záření a Observatoř Pierre Augera (o pozorování kosmických částic s extrémně vysokými energiemi) – RNDr. Martina Boháčová, Ph.D., Fyzikální ústav AV ČR, v.v.i.
16:45 – 18:00 Komety a meteory - kudy kam s nimi dnes (o hledání nových přístupů k zájemcům o pozorování komet a meteorů.) – Ivo Míček, Sdružení pro meziplanetární hmotu, kolektivní člen ČAS
18:00    Odjezd účastníků ze Slovenska po trase Makov – Žilina - Kysucké Nové Mesto

    Změna programu vyhrazena!

Stručné představení projektu Brána do vesmíru

Hlavním cílem projektu je podpora sociálního a hospodářského rozvoje příhraničních oblastí a vzájemné spolupráce prostřednictvím zvyšování vzdělanosti, návrhem, vývojem a realizací inovačního systému vzdělávacích programů založeného na moderních didaktických pomůckách, velmi těsné spolupráci a vzájemné pomoci.

Systém je tvořen několika tematicky orientovanými moduly se značným regionálním zaměřením. Inovační vzdělávací programy jsou zaměřeny na přírodní vědy, zejména astronomii, geologii, geografii, meteorologii aj., na rozvoj techniky, s důrazem na využití experimentálních a praktických přístupů, včetně samostatné práce účastníků akcí.
Další informace o projektu najdete na www.branadovesmiru.eu.

Za oba partnery projektu srdečně zve

Ing. Libor Lenža, ředitel
Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o.


Poznámky k přihlášce

Vaše přihláška je závazným aktem, díky kterému jsme Vám schopni garantovat nabízené služby v rámci projektu bezplatně. Vaše bezdůvodná neúčast na akci může jednak blokovat místo dalšímu zájemci a jednak nám vaší neúčastí mohou vznikat náklady, jejichž úhradu po vás budeme požadovat.

Děkujeme za pochopení a těšíme se na setkání.

 

Přílohy ke stažení

Pozvánka s programem a přihláškou (pdf; 174 kb)
Program samostatně (pdf; 150 kb)
Pro příhlášení můžete využít webový formulář na konci této stránky.
Přihláška samostatně ve formátu pdf (163 kb) a editovatelném formátu (doc; 523 kb)

 

Přihlášení

Využijte elektronickou verzi přihlášky níže.

 

Je nám líto, již jsou všechny volné kapacity obsazeny.

« zpět na kalendář akcímapa webu