ÚKOL č. 4 - Jak měřit na obloze

K základní orientaci na noční obloze nám postačí znalost souhvězdí a některých jasných hvězd. Při pozorování ale mohou nastat situace, kdy je nutné určit vzdálenost od Země, vzájemný pohyb těles a jejich polohu. K takovému měření se používá celá řada úhloměrných přístrojů. Pomocí nich se pak určí úhlová vzdálenost a je vyjádřena v úhlových stupních. Takové měření nám poskytuje informaci o poloze a vzájemném pohybu těles na tzv. nebeské sféře – myšlená koule, v jejímž středu stojí pozorovatel.

K určení úhlové vzdálenosti můžeme využít i zcela netradiční pomůcky. A jednou z těchto pomůcek může být i naše ruka – palec, pěst a rozevřené prsty. Využití ruky je i předmětem dalšího úkolu naší soutěže.


 

Zadání

Ve virtuálním prostředí internetu naleznete celou řadu návodů, jakou úhlovou vzdálenost pokryje váš palec - 2°, pěst - 8° a rozevřená ruka - 20° na noční obloze. Tyto vzdálenosti, ale vyjadřují možnosti dospělého člověka, jehož ruka a vzdálenost oka jsou mnohem větší než vaše. Pro správné určení si budete muset tyto rozměr sami vypočítat.

 

Úkoly

  1. Zjisti, jakou úhlovou vzdálenost pokryje tvůj palec, pěst a rozevřené prsty na obloze. Postupuj následovně: natáhni ruku před sebe zvedni palec a změř si vzdálenost mezi palcem a okem - Y. Změř si šířku palce – X. Doplň do vzorce: ∝=X/(Y )×(180°)/3,14 . Výsledkem tvého výpočtu bude číslo, které udává, jakou plochu zabere (úhlová vzdálenost) tvůj palec na obloze. Podobně postupuj i u pěsti a rozevřených prstů.
  2. Vyber si na obloze některé z jasných souhvězdí (nejlépe souhvězdí Kassiopeia) a určit vzájemnou úhlovou vzdálenost jednotlivých hvězd v souhvězdí. (zakresli na volný list papíru a podepiš)
  3. Urči jaká je úhlová vzdálenost mezi hvězdou Dubhe a Polárkou. (zakresli na volný list papíru a podepiš). Jak postupovat při měření. Najdi na obloze oblast, kterou chceš měřit, v tomto směru natáhni ruku a použij palec nebo pěst popřípadě roztažené prsty ke změření zdánlivé úhlové vzdálenosti.

 

Soutěžní protokol ke stažení

Soutěžní protokol ve formátu pdf (181 kb) a formátu Word (doc, 336 kb)

 Vložit nový příspěvek


mapa webu