K základní orientaci na noční obloze nám postačí znalost souhvězdí a některých jasných hvězd. Při pozorování ale mohou nastat situace, kdy je nutné určit vzdálenost od Země, vzájemný pohyb těles a jejich polohu. K takovému měření se používá celá řada úhloměrných přístrojů. Pomocí nich se pak určí úhlová vzdálenost a je vyjádřena v úhlových stupních. Takové měření nám poskytuje informaci o poloze a vzájemném pohybu těles na tzv. nebeské sféře – myšlená koule, v jejímž středu stojí pozorovatel.
K určení úhlové vzdálenosti můžeme využít i zcela netradiční pomůcky. A jednou z těchto pomůcek může být i naše ruka – palec, pěst a rozevřené prsty. Využití ruky je i předmětem dalšího úkolu naší soutěže.
Ve virtuálním prostředí internetu naleznete celou řadu návodů, jakou úhlovou vzdálenost pokryje váš palec - 2°, pěst - 8° a rozevřená ruka - 20° na noční obloze. Tyto vzdálenosti, ale vyjadřují možnosti dospělého člověka, jehož ruka a vzdálenost oka jsou mnohem větší než vaše. Pro správné určení si budete muset tyto rozměr sami vypočítat.
Soutěžní protokol ve formátu pdf (181 kb) a formátu Word (doc, 336 kb)